U subotu, 14. lipnja 2025. godine, Ploče su bile domaćin desete uzastopne manifestacije Hod za život, obitelj i Hrvatsku, miroljubive inicijative koja promiče zaštitu života od začeća. Ove godine, pod geslom „Izaberi život! I majku i dijete.”, Hod se održao u 17 hrvatskih gradova, a Ploče su ponovno pokazale svoju predanost borbi za nerođeni život, majke i obitelji. Po prvi puta, u rujnu 2025., Hod će se održati i u Šibeniku i Karlovcu.
Poruka Hoda: Život počinje začećem
Hod za život temelji se na znanstvenoj činjenici da ljudski život započinje začećem. Inicijativa traži apsolutnu zakonsku, ekonomsku i društvenu zaštitu nerođenog djeteta, njegove majke, oca i cijele obitelji. „Pobačaj nikad nije rješenje. On prekida nevini život i ostavlja duboku ranu u srcu majke”, istaknuto je tijekom događaja. Sudionici Hoda zalažu se za zakonski okvir koji štiti život od najranijih trenutaka, uključujući otkucaje srca djeteta koji se mogu zabilježiti već 18 dana nakon začeća.
Snažna svjedočanstva o hrabrosti i ljubavi
Sudionici u Pločama imali su priliku čuti potresna svjedočanstva koja su naglasila važnost podrške majkama i nerođenoj djeci. Matea Molnar podijelila je svoju životnu priču ispunjenu izazovima. Odrasla u teškim uvjetima, s deset godina preuzela je brigu o mlađoj sestri nakon gubitka majke. Unatoč samoći i nedostatku podrške tijekom trudnoće, Matea je odlučila zadržati svoje dijete. Pomoć je pronašla u udruzi Betlehem, gdje je dobila podršku i dom. Njezin sin Karlo, rođen dan nakon Božića, simbol je nade i novog početka. Matea je poručila: „Svako dijete donosi radost, a podrška majci i djetetu ključna je za život.”
Dr. Nikolina Penava, ginekologinja, u svom emotivnom govoru povezala je hrvatsku ratnu prošlost s današnjim društvenim izazovima. Podsjetila je na stradanja u Domovinskom ratu, posebno u Vukovaru i Škabrnji, gdje je izgubljeno oko 3.000 života. Usporedila je te gubitke s demografskom krizom u mirnodopskom razdoblju, istaknuvši da je od 1995. do 2023. godine u Hrvatskoj inducirano oko 80.000 pobačaja. „Pobačaji su novi, tihi rat koji razara naš narod”, rekla je dr. Penava, pozivajući liječnike i društvo da štite život umjesto da ga prekidaju. Apelirala je na majke da budu „braniteljice života”, slično hrvatskim braniteljima.
Martina Vrankić, koordinatorica Hoda u Pločama, naglasila je: „Danas smo ovdje zbog nerođene djece koja ne mogu govoriti. Pobačaj nije pravo, već rana na srcu majke. Djeca su najvrjedniji dar, a život je uvijek pravi izbor!”
Demografska kriza i poziv na promjene
Hod za život u Pločama upozorio je na demografsku krizu i „bijelu kugu” koja prijeti opstanku hrvatskog naroda. Sudionici su kritizirali medicinsku praksu i zakone koji dopuštaju prekid trudnoće, pozivajući na promjene koje će staviti kulturu života u prvi plan. Traže se zakonske reforme temeljene na znanosti, a ne na ideologiji, kako bi se osigurala zaštita i podrška ženama i djeci.
Raspored Hoda za život u 2025.
Hod za život ove godine održava se u sljedećim gradovima:
- svibnja – Zagreb
- svibnja – Osijek
- svibnja – Sinj i Zadar
- svibnja – Vinkovci
- lipnja – Sisak
- lipnja – Ploče (Metković i Opuzen) i Split
- lipnja – Imotski
- lipnja – Knin
- rujna – Šibenik
- rujna – Slavonski Brod i Rijeka
- rujna – Karlovac
- rujna – Varaždin
Zaključak
Hod za život u Pločama 2025. godine bio je snažan podsjetnik na važnost zaštite života od začeća, podrške majkama i promicanja kulture života. Kroz svjedočanstva Matee Molnar, dr. Nikoline Penave i Martine Vrankić, sudionici su dobili inspiraciju za daljnju borbu za nerođenu djecu i njihove obitelji. Hrvatska, suočena s demografskom krizom, pozvana je da se okrene životu, vjeri i obitelji kako bi osigurala budućnost svog naroda.