Vrijeme je za pjesmu, ples i šarene maske! Organizatori manifestacije “Mačkari Vid” objavili su službeni program ovogodišnjih pokladnih svečanosti koje će kroz četiri dana u veljači unijeti veselje u ovo mjesto.
Program je osmišljen za sve generacije, od najmlađih do onih starijih ljubitelja tradicije, a sve počinje već ove nedjelje.
Početak uz Marka Krnjevala
Svečano otvaranje pokladnih dana zakazano je za nedjelju, 8. veljače, kada će se održati predstavljanje Marka Krnjevala. Mještani će tada prvi put vidjeti krivca za sve nedaće u protekloj godini, čime službeno počinje vladavina maškara u Vidu.
Subota rezervirana za najmlađe
Tjedan dana kasnije, na Valentinovo, 14. veljače (subota), na svoje će doći mališani. U Župnoj dvorani s početkom u 11 sati održat će se Dječji maskenbal. Za vrhunsku zabavu i smijeh pobrinut će se popularni Klaun Šarenko, stoga se pozivaju svi roditelji da dovedu svoje maskirane mališane na ples i igru.
Velika povorka i završnica
Vrhunac manifestacije očekuje nas u drugom dijelu veljače. U nedjelju, 15. veljače, maškare iz Vida pridružit će se velikom slavlju u susjedstvu. Planirana je Velika povorka u Metkoviću s početkom u 14 sati, gdje će vidovske mačkare pokazati svoju kreativnost i zajednički duh.
Konačni rasplet i najveća fešta ostavljeni su za pokladni utorak, 17. veljače. Program započinje tradicionalnim obilaskom Vida i Pruda, čuvajući tako stare običaje ovoga kraja.
U večernjim satima, točnije u 18 sati na Velikoj rivi, slijedi ono što svi s nestrpljenjem iščekuju – suđenje i čitanje oporuke Marku Krnjevalu. Nakon presude, fešta se nastavlja do kasnih sati uz svirku uživo, a za dobru atmosferu pobrinut će se Glazbeni sastav “Naro”.
Organizatori pozivaju sve mještane Vida, Pruda, Metkovića i okolice da im se pridruže, maskiraju i budu dio ove vesele tradicije.
Vidimo se na Mačkarima!
