
Danas se s dubokim poštovanjem, ponosom i neizmjernom zahvalnošću prisjećamo 35. obljetnice osnutka 4. gardijske brigade. Za svakog čovjeka koji promišlja o temeljima našeg društva, ovo nije samo datum u kalendaru, već trajni podsjetnik na hrabrost, zajedništvo i nesebičnu žrtvu onih koji su svoje živote utkali u slobodu domovine.
Središnji dio današnjeg obilježavanja započeo je u bivšoj vojarni “Sveti križ” na Dračevcu, mjestu koje čuva uspomene na ratni put legendarnih “Pauka”. Program je otvoren dojmljivim moto defileom i padobranskim skokovima, nakon čega je uslijedila svečana prisega i dodjela crvenih beretki novim pripadnicima. Upravo taj trenutak, kada mladost preuzima simbole slavne generacije, ulijeva nadu i pokazuje da se prave vrijednosti i dalje njeguju.

Najteži, ali i najemotivniji dio protokola bilo je polaganje vijenaca te čitanje imena poginulih pripadnika 4. gardijske brigade. Njihova žrtva obvezuje nas da zajednicu u kojoj živimo svakodnevno gradimo na dobrobit svih građana.
Molitveni dio i sjećanje na duše poginulih heroja okrunjeni su svetom misom koju je predvodio nekadašnji kapelan 4. gardijske brigade, fra Božo Ančić. Uz više svećenika u koncelebraciji, posebno je lijepo bilo vidjeti i našeg Metkovca, fra Iliju Mikulića. Njegova prisutnost za oltarom dala je ovom velikom, nacionalnom danu i jedan topli, lokalni pečat.
Današnjem središnjem događaju prethodio je niz aktivnosti kojima se nastojalo očuvati sjećanje na slavni put brigade. U Splitu je, na kultnom Starom placu, osvanuo predivan novi mural posvećen poginulim pripadnicima, koji će služiti kao trajni vizualni podsjetnik mlađim generacijama. Također, počast herojima odana je i u tišini planine, kod spomenika na Dinari, prostoru koji je svjedočio nekim od najtežih pobjedničkih koraka u Domovinskom ratu.
Službeni program današnjeg dana zaključit će se Svečanom akademijom u Domu kulture “Zvonimir” u Solinu, pod vodstvom predsjednika Udruge, Borislava Lapende.
Zajedništvo iskovano u najtežim danima nastavlja živjeti i u našoj dolini. Udruga veterana 4. gardijske brigade Dubrovačko-neretvanske županije svoju će obljetnicu u opuštenijem, ali jednako važnom duhu zajedništva, obilježiti sutra prigodnim turnirom u pikadu u Metkoviću. To je još jedan dokaz da branitelji ostaju oslonac jedni drugima, čuvajući uspomene, ali i gradeći prijateljstva u miru.
Nino Erceg
















