Dana 13. svibnja 2025. godine, Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu bio je svjedok značajnog trenutka u akademskoj karijeri Martine Manenice, koja je uspješno obranila svoj doktorski rad pod naslovom Mehanizam aktivacije proteina MntR iz bakterije Halalkalibacterium halodurans za vezanje na DNA. Time je stekla prestižni akademski stupanj doktorice znanosti iz područja prirodnih znanosti, znanstvenog polja kemije. Martinina priča inspirativan je primjer kako predanost, multidisciplinarni pristup i strast prema znanosti mogu rezultirati izvanrednim postignućima.
Akademski put i profesionalna karijera
Martina je svoju akademsku izvrsnost pokazala paralelno s profesionalnim angažmanom u farmaceutskoj industriji, gdje radi na razvoju i istraživanju lijekova. Unatoč zahtjevnom poslu, uspjela je uskladiti profesionalne obveze s intenzivnim istraživačkim radom na fakultetu, što je kulminiralo obranom njezine disertacije. Njezin doktorski rad bavi se složenim biokemijskim procesima, istražujući mehanizme koji omogućuju proteinu MntR iz bakterije Halalkalibacterium halodurans da se veže na DNA, što ima potencijalne primjene u biotehnologiji i medicini.
Martina je također ostavila značajan trag u znanstvenoj zajednici kao autorica tri znanstvena rada, izumiteljica na jednom patentu te koautorica dviju patentnih prijava. Njezin doprinos znanosti prepoznat je kroz niz nagrada, uključujući Rektorovu nagradu za individualni rad 2019. godine, Medalju Kemijskog odsjeka za izvrsnost 2020. godine te timsku nagradu Hrvatskog društva za neuroznanost 2022. godine za rad pod mentorstvom prof. dr. sc. Ive Tolić u Laboratoriju za biofiziku stanice Instituta Ruđer Bošković.
Popularizacija znanosti: Od volonterstva do medija
Martina nije samo znanstvenica – ona je i strastvena promotorka znanosti. Tijekom studija vodila je studentski volonterski projekt Znanstvene čarolije, usmjeren na promociju prirodnih znanosti među djecom vrtićkog i školskog uzrasta. Kroz interaktivne radionice i eksperimente poticala je znatiželju i ljubav prema znanosti kod najmlađih.
Njezin angažman u popularizaciji znanosti nastavio se kroz ulogu voditeljice i autorice znanstvene emisije Treći element, koja je emitirana na HTV3. Emisija je na pristupačan i zanimljiv način približavala znanstvena otkrića široj publici. Tijekom pandemije COVID-19, Martina je dodatno proširila svoj doseg pokretanjem YouTube kanala Cecije Razbijači mitova s Ruđera, u suradnji s Institutom Ruđer Bošković. Kanal je bio posvećen razbijanju mitova i širenju točnih znanstvenih informacija, posebice u kontekstu zdravstvenih i znanstvenih dezinformacija koje su se širile tijekom pandemije.
Inspiracija za buduće generacije
Martinina karijera dokaz je da znanost nije samo laboratorijski rad, već i dijeljenje znanja s drugima. Njezin put od studentske volonterke do doktorice znanosti i medijske promotorke znanosti pokazuje kako se predanošću i entuzijazmom može ostaviti trajan utjecaj na zajednicu. Njezina sposobnost da uskladi profesionalne, akademske i društvene obveze čini je uzorom mladim znanstvenicima koji teže ostvarenju svojih ambicija.
Iskrene čestitke našoj Martini Manenici na doktoratu!!!
Nino Erceg