
Sinoć, 22. travnja 2025. godine, u Gradskoj knjižnici Metković održano je inspirativno predstavljanje knjige Camino od Osijeka do Santiago de Compostele: više od 3300 kilometara čiste ljubavi autora Biljane Brdar i Ivice Miložića Miže, u sklopu manifestacije Noć knjige 2025. Događaj, koji je započeo u 19 sati, okupio je brojne ljubitelje knjige, putovanja i hodočasničkih priča, stvorivši toplu atmosferu ispunjenu dijalogom i zajedničkom radošću čitanja.
Knjiga donosi životnu i hodočasničku priču Ivice i Biljane, dvoje ljudi iz Osijeka koji su se upustili u nevjerojatan pothvat – pješice su prešli gotovo 3300 kilometara od svog doma do Svetišta sv. Jakova u Santiago de Composteli. Kroz svoje predavanje, autori su publiku poveli na putovanje europskom mrežom Puteva sv. Jakova, dijeleći osobne doživljaje, izazove i trenutke čiste radosti. Priča o njihovom hodočašću, koje je trajalo 111 dana, nije samo putopis, već i svjedočanstvo o upornosti, vjeri i ljubavi potrebnoj za ostvarenje životnog puta.
Biljana Brdar, rođena 1967. u Đakovu, a od djetinjstva stanovnica Osijeka, i Ivica Miložić Miža, rođen 1971. u Osijeku, ispričali su kako su se, prolazeći kroz Hrvatsku, Sloveniju, Italiju, Francusku i Španjolsku, suočavali s brojnim pustolovinama. Susreti s članovima zajednice Cenacolo, noć provedena pod nadstrešnicom stare crkve zbog nedostatka smještaja, ali i predivni pejzaži Camino del Norte, samo su neke od epizoda koje su oduševile prisutne. Knjiga, obogaćena prekrasnim fotografijama prirode i susreta, kao i korisnim savjetima za buduće hodočasnike, izazvala je veliko zanimanje publike, posebice onih koji razmišljaju o vlastitom Caminu.
Poseban dojam ostavile su anegdote poput one o toplom dočeku u malom talijanskom hotelu, gdje ih je vlasnik predstavio gostima kao hodočasnike iz Hrvatske, ili trenutak ulaska u Santiago de Compostelu, gdje su pred katedralom ugledali hrvatski stijeg. Publika je s oduševljenjem slušala i postavljala pitanja, od praktičnih savjeta za pripremu hodočašća do dubljih razmišljanja o duhovnom značenju ovog puta.
Događaj je bio dio ovogodišnje Noći knjige, manifestacije koja diljem Hrvatske obilježava Svjetski dan knjige i autorskih prava (23. travnja) i Dan hrvatske knjige (22. travnja). Tema Noći knjige 2025., “O životinjama i ljudima”, možda nije bila izravno povezana s knjigom Biljane i Ivice, no njihova priča o čovjekovoj povezanosti s prirodom i samim sobom savršeno se uklopila u duh zajedništva i inspiracije koji ova manifestacija promiče.
Predstavljanje je završilo srdačnim razgovorima uz knjigu, a mnogi posjetitelji iskoristili su priliku za kupnju primjerka i razmjenu dojmova s autorima. Gradska knjižnica Metković još jednom je pokazala da je važno mjesto susreta književnosti, kulture i zajednice, a sinoćnji događaj sigurno će ostati u sjećanju svih prisutnih kao poziv na hrabrost, istraživanje i pronalaženje vlastitog “Camina”.
Za one koji nisu uspjeli prisustvovati, knjiga Camino od Osijeka do Santiago de Compostele dostupna je u knjižnici i knjižarama, spremna da čitatelje povede na inspirativno putovanje iz udobnosti vlastitog doma.
Nino Erceg