
U Gradskom kulturnom središtu u Metkoviću večeras je održan izniman kulturni događaj koji je okupio brojne ljubitelje književnosti i zavičajne baštine. Glavni povod ovom susretu bila je promocija knjige „Legenda o kralju Norinu“, iz pera domaćeg autora Tonija Krilića.
Radi se o dramskom djelu strukturiranom u pet činova, koje u fokus stavlja i literarno oživljava poznatu lokalnu legendu o kralju Norinu. Prisutna publika imala je jedinstvenu priliku iz prve ruke čuti više o samom procesu nastanka ovog djela, istraživanju i slojevitoj inspiraciji koja je autora potaknula na pisanje.
O samoj knjizi, njezinim motivima i značaju za očuvanje usmenih priča govorio je sam autor Toni Krilić, dok je program dinamično moderirala Anja Krilić, vodivši publiku kroz razgovor o neretvanskoj mitologiji i dramaturškim izazovima.
Glazbeni obol očuvanju baštine
Ono što je ovu večer učinilo posebnom i izdignulo je iznad standardnih književnih promocija bio je pažljivo osmišljen popratni program. Glazbeni i tradicijski elementi savršeno su naglasili neraskidivu vezu između pisane književnosti i kulturne baštine našeg podneblja.
Program su svojim impresivnim izvedbama dodatno obogatili:
- Guslar Vinko Štrbić, čiji je snažan nastup uz zvukove drevnog instrumenta savršeno dočarao duh vremena i epsku širinu legende o kojoj drama progovara.
- Rita Dropulić, čiji je nastup dodatno upotpunio večer-
- Klapa Stablina, koja je okupljenima podarila emotivan doživljaj dalmatinske pjesme, zaokruživši cijelu priču.
Svi prisutni građani koji su se odazvali pozivu organizatora mogli su uživati u jedinstvenoj večeri ispunjenoj riječju, autentičnom glazbom i snažnim osjećajem tradicije. Promocija „Legende o kralju Norinu“ pokazala se kao vrijedan doprinos kulturnom životu Metkovića, dokazujući kako lokalne priče i dalje žive kroz rad talentiranih autora.
Nino Erceg









