Zgradu Gradskog kulturnog središta u Metkoviću Vlada je na današnjoj sjednici darovala Grad Metkoviću. Riječ je o nekretninama površine 1.987 četvornih metara vrijednosti 1,8 milijuna eura u čijem su dijelu smješteni gradski uredi Grada Metkovića.
Odluku o darovanju pozdravio je metkovski gradonačelnik Dalibor Milan.
– Ovo Vladino darovanje od velikog je značaja za Grad Metković jer ćemo konačno moći urediti te dvije nekretnine. Naime, dosad u te objekte nismo mogli ulagati, a oštećeni su i u nedavnim potresima i treba ih urediti. Obje zgrade ćemo prijaviti na natječaj Fonda za zaštitu okoliša koji je već izašao. – kazao je za Južni metkovski gradonačelnik.
– Već imamo spreman projekt energetske obnove zgrade u kojoj su uredi Grada Metkovića i za nekoliko dana ćemo se prijaviti na natječaj. Odluka o darovanju je inače donesena na prijedlog ministra Prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branka Bačića, kojemu se zahvaljujem, baš kao i predsjedniku Vlade Andreju Plenkoviću, što su prepoznali važnost ovog darovanja Gradu Metkoviću. – kazao je Milan.
Ugovor o darovanju nekretnina bit će sklopljen nakon što Grad Metković donese Odluku o darovanju zgrade Arheološkog muzeja Narona državi, koja je ujedno osnivač muzeja.
– Grad Metković je u zemljišnim knjigama vlasnik Arheološkog muzeja Narona, ali njegov stvarni vlasnik je Ministarstvo kulture. Mi smo upisani kao vlasnici jer smo prije izgradnje muzeja kupili zemljište na kojem se on nalazi, a po načelu jedinstva nekretnina tko je vlasnik zemljišta, vlasnik je i zgrade. Arheološkim muzejom Narona inače upravlja Ministarstvo kulture i svi zaposleni su djelatnici Arheološkog muzeja Narona i Grad Metković formalno s tom zgradom nema ništa.- rekao je Milan.
Zahtjev o darovanju nekretnina koje u naravi predstavljaju Dom kulture Vladi je inače podnio Grad Metković, kojemu je Vlada u konačnici darovala nekretnine u sklopu Doma kulture pod uvjetom da se Grad u svojstvu vjerovnika odrekne svih potraživanja prema Republici Hrvatskoj kao dužniku. U Ugovor o darovanju unijet će se raskidna klauzula ukoliko se promijeni namjena darovanih nekretnina, ukoliko se nekretnine otuđe i opterete bez suglasnosti Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine te ukoliko se darovana nekretnina ošteti namjernim ponašanjem Grada Metkovića ili postupanjem s krajnjom nepažnjom.
Izvor: Južni.hr